Az ember azt gondolná, hogy a ballagás, mint ceremónia, az egy nagyon régi hagyomány, hiszen már az ókorban is volt iskolai oktatás, ahol pedig voltak végzős diákok. Igen, ez igaz is, ahogy búcsúztatás is volt, amit valamiféle szertartás övezett. Mégis, az általunk ismert ballagás, ahogy a ballagási csokor is, az egy viszonylag új keletű találmány.
Ami még inkább meglepő, hogy a ballagás rituáléja nem kötődik semmilyen nagyívű dologhoz, történelmi fordulóhoz, nemesi családhoz, rangos városhoz, mint Bécs vagy Budapest. Csupán egy kicsinyke bányászközséghez. A ballagás eszméjének Selmecbánya az eredője.
Maga a ballagás szó latin eredetű (valetans), nálunk azonban csak 1870-es években használták először a fent említett községben, amikor az Erdészeti és Bányászati Akadémia diákjait búcsúztatták el. Azaz, amikor befejezték a tanulmányaikat az itteni nebulók. Ezen a településen született meg először a gondolat, hogy tiszteljük meg a fiatalokat azért, mert kijárták az iskolát.
A XX. század elejére aztán, mintha csak kötelező lenne, az ország szinte összes iskolájában elterjedt ez a szép szokás. Az ajándék pedig fiúknak és lányoknak is a ballagási csokor volt. Persze ezt a rokonok adták. Volt egy másik ajándék is, az iskola részéről. Általában egy tarisznya, amiben föld, aprópénz, pogácsa, kis bor, később pedig fotó kapott helyett.
Tovább, tovább…
A ballagást az 50-es években egy időre betiltották, de utána újult erővel éledt újjá. A 90-es évek közepéig gyakorlatilag csak középiskolákban volt szokás, majd átvették az általános iskolák, sőt az óvodák és a bölcsődék is. Az utóbbi kettő jogosultsága akár meg is kérdőjelezhető, bár tény, hogy nagyon cuki, ahogy a kiöltözött apróságok totyorognak az udvaron.
A mai napig zavarba tud jönni az ember, hogy mit adjon ballagásra ajándékba egy kicsi fiúnak, egy kamasznak vagy egy szinte már felnőtt férfinak. Ez több minden is lehet, de a ballagási csokor fiúknak nem, hogy nem ciki, de szinte kötelező. A hagyomány tekintetében legalábbis mindenképpen az. Talán ez az egyetlen alkalom, amikor az erősebbik nemnek is virágot illendő adni.
Miért a virág és nem más a főajándék?
Egy ballagó csokor fiúknak napjainkban sem lehet giccses vagy szentimentális. Régen a háborúba induló ifjak kaptak egy szál virágot a gomblyukukba, a jó szerencse jelképeként. A virág sok mindent szimbolizálhat, ebben az esetben pedig a hűséget és az elbúcsúzást. Érettségire virágot adni, tehát ha tetszik, ha nem, nagyon is férfias dolog.
Milyen legyen egy különleges ballagási csokrok fiúknak? Nem kell túl nagy dologra gondolni. Általában egy ilyen virágköltemény tartalmaz valamilyen személyes dolgot, ez rendszerint a virágok közé csempészett üzenet vagy fénykép. Másrészt, hagyományosan ki is szárítják a csokrot, így érdemes a ballagási csokor árán nem spórolni, hanem olyan virágokból összeállítani, melyek aztán bírják az idő múlását.
Ha pedig az új idők szavára hallgatunk, akkor a legjobb választás a ballagási csoki csokor. Ez az összeállítás mostanában jött divatba, és ötvözi az édességet a csokor kompozícióval. Azok a fiúk különösen örülni fognak neki, akik egy hagyományos virágcsokortól talán most még zavarba jönnek.