A ballagás és elsősorban a középiskolából való elballagás mindenki életében mérföldkőnek tekinthető. Hiszen az esemény nem csak a sok tanulás végéről és az eredmények elismeréséről szól, hanem egyúttal a gyerekkorból a felnőttkorba való átlépést is jelképezi. Szerte a világon megünneplik, így nálunk is a legfontosabb ünnepi események közé sorolható. Megvan a maga szertartás jellegű hagyománya, melynek fontos része az ajándékozás is.
A ballagás hagyománya nálunk és Európában
Magyarországon a ballagás eredete egy egészen konkrét intézményhez és évszámhoz köthető. A főiskolás nebulók Selmecbányán, az ottani bányászati és erdészeti akadémiáról ballagtak el először 1870-ben. Az ok egyszerű volt, a tanulók így akartak tisztelegni a tanáraik és diáktársaik előtt. A következő években pedig futótűzként terjedt el a ballagás és vált nálunk is szokássá.
Bár a diákok ballagása példaértékű volt, korántsem példa nélküli. Németországban és a korabeli Angliában már a 16-17. században szokás volt a diákoknak ünnepi elbúcsúztatása az egyetemeken. Alig száz évvel később pedig Franciaországban már a középiskolás intézményekbe is leszivárgott szokás.
Ma a ballagásról legtöbbünknek a középiskola jut eszünkbe, de régen ez az egyetemekhez volt köthető, elsősorban azért mert egy tudományos fokozat megszerzése komoly rangnak számított, amit valamilyen formában meg kellett ünnepelni.
A középiskolából való elballagás csak a 20. század első felében vált széles körben elterjedtté Magyarországon. Az általános iskolás diákok pedig csak az 1950-es évektől kezdtek el ballagni és csak a 80-as években kezdett népszerű lenni a dolog. Ezzel szemben a valamikor egyetemi ballagás átadta helyét a diplomaosztó ünnepségeknek, jóllehet kiegészítő ceremóniaként pár helyen még előfordulhat.
Ballagási szokások
A ballagást a legtöbb intézményben hasonlóképpen ünneplik, melynek több eleme is van a tanárok és diákok pedig már hetekkel korábban elkezdenek készülődni a jeles napra. A legelső dolog az ünneplő ruhák elkészítése, a diákok ugyanis – a hagyomány szerint – ugyanolyan ruhában jelennek meg az ünnepségen. A fiúk sötét színű öltönyt, a lányok fekete szoknyát és fehér inget viselnek. Ezt követi a fotózkodás, hiszen tabló is készül a ballagókról, melyeket általában a város üzleteinek kirakataiba tesznek ki, hogy bárki megnézhesse őket.
Szerenád
A szerenád általában a ballagást megelőző napon történik. A diákok felkerekednek és énekkel köszönnek el a tanáraiktól. Ezt általában egy kisebb vendéglátás követi, ahol az oktatók süteménnyel és egy pohár itallal kedveskednek az immár felnőtt tanulóknak.
Az iskola feldíszítése
A ballagás napján az iskola is díszbe öltözik. Általában a folyosókat dekorálják ki azok az osztályok, melyek eggyel fiatalabbak a végzősöknél, őket gyakran ballagtató osztálynak is nevezik. Nem kötelező, de gyakran jelképesen kisebb ballagási ajándékkal is kedveskednek az iskolatársaiknak.
Iskola körbejárása
Az ünnepség talán legszebb része, amikor a ballagók ünneplőbe öltözve, virággal a kezükben körbejárják az iskola épületét miközben ballagási dalokat énekelnek. Ezek közül a legfontosabb a Gaudeamus igitur, ami egy latin diákdal és még a középkorból eredeztethető. Első ismert változata a 13.századból származik. Emellett a legtöbb esetben felcsendül még az Elmegyek, elmegyek című magyar népdal és a Ballag már a vén diák is. A diákok persze szabadon is választhatnak dalokat, de ezek a legfontosabbak.
Búcsúzás, beszédek
Az iskola körbejárása után a tanárok búcsúznak el a diákoktól. Általában az iskolaigazgató és az osztályfőnökök összegzik az elmúlt éveket és kívánnak sok sikert a jövőre nézve a fiataloknak. Gyakori, hogy a diákok képviseletében egy tanuló is beszédet mond, melyben köszönetet mond az iskolának és a tanároknak.
Ünneplés családi körben
A ballagási ceremónia záró része, amikor családi körben folyik tovább az ünneplés. Ez leggyakrabban egy közös ebéd, melynek során az ünnepelt ballagási ajándékot is kap a szülőktől és a rokonoktól.
Ballagási jelképek
A ballagásnak megvannak a maga jelképei is, melyek szinte mindenütt közösek és az ünnepi ceremónia elengedhetetlen részét képezik. De vajon milyen szimbolikus üzenettel bírnak? Mert persze mindennek megvan a mélyebb jelentése is.
Tarisznya
A legfontosabb ballagási jelkép a tarisznya. Ez jelképezi az útra kelést, hogy elhagyván az iskola biztonságát a diákok kikerültek az életbe. Benne kenyér (vagy pogácsa) só és egy pénzérme található. A kenyér azt jelképezi, hogy mindig legyen mit enni. A só az élet ízét, vagyis, hogy sok örömben legyen része a diáknak. A pénzérme pedig a jólét és a biztonság szimbóluma.
Virágok ballagásra
A ballagási virág a szépség képviselője, de egyúttal az elmúlásra és a búcsúzásra is utal. A tanulók karjukban viszik a virágot, hogy mindig emlékezzenek az iskolában eltöltött szép idők fontosságára.
Arról, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni a ballagási csokor kiválasztásakor, egy külön blogposztot írtunk, amelyet a linkre kattintva olvashat el.
Továbbá külön írást szenteltünk a ballagási csokor lányoknak, és a ballagási csokor fiúknak témaköröknek is.
Ünnepi öltözet
Az ünnepi öltözet lényegében a tisztelet és az ünneplés jelképe, melyek az esemény komolyságát és fontosságát hangsúlyozzák, az egységes öltözködés pedig a diákok összetartozására utal. A szép ruhát gyakran a hagyományos diák sapka is kiegészíti, ami az iskolához való tartozásra utal. Sok helyen díszes szalag is kerül a ballagókra, melyen a tanulmányok kezdete és vége látható.
Ballagási ajándék
Mivel komoly esemény az ember életében, így már régen is nagyobb értékű ballagási ajándékot kaptak a diákok a rokonoktól, feltéve persze, ha ezt anyagilag megengedhette magának a család. Az egyik leggyakoribb ajándék az óra vagy zsebóra volt, amely amellett, hogy értéket képviselt, az idő múlására is felhívta a figyelmet.
Mostanában kevésbé divat, de régen legalább annyira népszerű volt a gyűrű ajándékozásra ballagásra, és nem csak lányoknak, sőt elsősorban a fiúk részére. A gyűrű a felnőtté válás szimbóluma volt. Emellett pedig gyakorlati eszköz is, legalábbis régen. A legények ugyanis pecsétgyűrűt kaptak, melybe vagy monogram, vagy családi szimbólum volt gravírozva. A haza küldött leveleket ezzel tudták hitelesen lepecsételni, illetőleg lezárni.
Ennek női megfelelője a nyaklánc, karkötő. Hiszen a nagykorúvá érett lányok most már komolyabb udvarlókra számíthatnak - a csinos ékszerek pedig kiemelhetik a hölgyek szépségét, vonzóbbá tehetik őket.
Ma már szinte minden lehet ballagási ajándék, a dolog leginkább pénztárca függvénye. A diákok a fent említett ékszereken túl néha ballagási ajándék gyanánt komolyabb utazást vagy éppen egy autót kapnak, ami a modern idők felnőttségének szimbóluma. Azért ez inkább kirívó kivétel, mintsem norma. A legtöbben milliós ajándékok helyett olyan meglepetést választanak, amelynek értéke inkább jelképes.
Egy ballagási ajándékkosárhoz szimbolikus jelentést is társíthatunk, mint a bőség forrását, ami az életben vár ránk. A Merci Gourmet ajándékkosárban rengeteg különleges finomság található, amiből sokáig lehet csemegézni. A termelői selyemfűméztől kezdődően, a francia pezsgőn keresztül, a mangó-ananászlekvárig csupa gasztro különlegesség. Természetesen az ajándékok mellé egy kedves üzenet is elrejthető a következő évekre.
Kiket szokás ballagáskor megajándékozni?
Komolyabb ballagási ajándék mindenekelőtt a középiskolától elköszönőknek dukál. Ugyanakkor nagyobb értékű ajándékot gyakran szokás adni diplomaosztóra is, de azt hagyományosan nem tekintjük ballagásnak.
Kisebb, szimbolikus jellegű ballagási ajándékot gyakran vesznek a szülők azoknak a gyerekeknek is, akik az általános iskolai tanulmányaikat fejezik be. Az óvodából vagy a bölcsiből való elballagásnak az ajándékozás nem feltétlenül a része, de persze a döntés a szülőké.
Meg kell még jegyezni, hogy nem csak a tanulók szoktak ballagási ajándékot kapni, hanem gyakran ők is megajándékozzák a tanáraikat, ezzel is köszönetet mondva az elmúlt évekért. Leggyakrabban ballagási ajándék az osztályfőnököt illeti meg. Egy kedves ajándékbox például tökéletes figyelmesség az alkalomra.
Képek forrása:
-
Unsplash
- ChatGPT DALL-E